Jakie są wady i zalety transportu lotniczego?
Transport lotniczy to wygodna forma podróżowania zarówno przez osoby, jak i towary. Środek ten jest popularny w Polsce. Warto wiedzieć, jaki jest dokładnie podział spedycji lotniczej. Jakie są wady i zalety transportu lotniczego? Co oznacza wąskokadłubowy samolot, a co szerokokadłubowy? O czym jeszcze warto wiedzieć, dowiesz się z naszego artykułu.
Jakie rodzaje samolotów się wyróżnia?
Samoloty mogą być pasażerskie, towarowe, wojskowe i osobowe. Z kolei ze względu a konstrukcję dzielą się na:
- wąskokadłubowe- średniodystansowe trasy, mała liczba osób czy ładunków oraz jedno przejście między siedzeniami
- szerokokadłubowe – duża liczba pasażerów lub towarów, z 2 przejściami między siedzeniami, z długodystansowymi, transkontynentalnymi i transoceanicznymi lotami
Ponadto może się dzielić na osobowy, osobowo-towarowy oraz towarowy. Towarowy transport może być przesyłkowy lub czarterowy.
Korzyści z transportu lotniczego w Polsce
Do zalet transportu lotniczego zaliczają się:
- bezpieczeństwo – wypadki zdarzają się rzadziej niż w przypadku podróżowania samochodem
- szybkość – dotarcia do celu w przypadku przesłania towarów
- częstotliwość – lotów
- wygoda podróżowania
Do pozostałych korzyści transportu lotniczego zalicza się zapewnienie bezpieczeństwa dla towarów. Szczególnie jest to ważne w przypadku wrażliwych lub kruchych wyrobów. Dzięki temu, że nie ma wilgoci, a wstrząsów prawie nie ma, ryzyko zniszczenia towarów jest małe. Dodatkowo samoloty dochodzą do miejsc, do których nie da się normalnie dojechać innym środkiem transportu. Samoloty mogą przewozić:
- ludzi
- paczki
- listy
- wyroby szybko psujące się
Połączenia są ponadto bezpośrednie. Taka forma oznacza także mniejszą szkodliwość dla środowiska naturalnego. Dzięki dużej częstotliwości towar można szybko wysłać we wskazane miejsce.
Wady transportu powietrznego
Do wad transport lotniczego w Polsce zaliczają się wysokie ceny, jednak nierzadko można znaleźć w Internecie atrakcyjne cenowo bilety. Wszystko jednak zależy od warunków pogodowych. Burza czy śnieżyca mogą nie tylko opóźnić przylot samolotu, ale także skutkować odwołaniem lotu. Także ograniczenia w ładowaniu sprawiają, że niektóre towary nie zmieszczą się w ładowni. Potrzeba także zorganizowania pojazdu, który dostarczy wyroby na lotnisko oraz odbierze je w odpowiednim porcie.
Podsumowanie
Transport powietrzny to wygodna, najszybsza i najbezpieczniejsza forma przewozu towarów. Sprawdzi się w przypadku niedużych ładunków, a przy tym trafi w najbardziej niedostępne miejsca. Chociaż nie sprawdza się w przypadku produktów o większych gabarytach, warto z niego korzystać. Chociaż wpływ na lot ma pogoda, warto wydać więcej i sprawić, że towary trafią na czas we wskazane miejsce.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana