Kto może skorzystać z usługi transportu medycznego?
Usługi transportu medycznego stanowią nieocenioną pomoc dla osób potrzebujących opieki medycznej, zwłaszcza tych, które są starsze, niepełnosprawne lub z innych powodów nie mogą podróżować samodzielnie. W Polsce usługi te są dostępne dla wszystkich obywateli, niezależnie od wieku czy stanu zdrowia. W niniejszym artykule omówimy rodzaje usług transportu medycznego dostępnych w Polsce oraz grupy osób, którym one przysługują.
Rodzaje usług transportu medycznego w Polsce
Usługi transportu medycznego w Polsce można ogólnie podzielić na dwie kategorie: publiczne i prywatne. Usługi publiczne są świadczone przez organizacje rządowe, takie jak Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) lub samorządy lokalne. Usługi te są zazwyczaj bezpłatne lub silnie dotowane dla tych, którzy się kwalifikują. Z kolei usługi prywatne obejmują transport pojazdami prywatnych firm transportowych np. w przypadku przewozu osób do domów opieki czy hospicjum itp.
Ambulanse do celów transportu medycznego dzieli się zwykle na 3 grupy pojazdów : drogowe, ratunkowe i jednostki intensywnej opieki. Transport medyczny odbywa się w asyście ratowników medycznych, którzy pełnią nadzór medyczny nad przewożoną osobą, monitorując przy tym jej stan. W Tarnowie i okolicach Krakowa usługi takie świadczy m.in. Małopolska Kolumna Transportu Sanitarnego.
Komu przysługuje transport medyczny
Bezpłatne przejazdy środkami transportu medycznego przysługują osobom, które posiadają zlecenie od lekarza prowadzącego, a dodatkowo występuje konieczność podjęcia natychmiastowego leczenia lub zachowania ciągłości leczenia w innym podmiocie leczniczym lub też występuje dysfunkcja narządu ruchu uniemożliwiająca korzystanie ze środków transportu publicznego. Oprócz tego istnieje szereg przypadków, w których przejazd taki jest finansowany w 40% ze środków publicznych.
Istnieją również sytuacje tzw. transportu medycznego „dalekiego”, kiedy to potrzebne jest przewiezienie pacjenta od granicy Rzeczypospolitej Polskiej do jego miejsca zamieszkania. Pacjenci chcący skorzystać z takiego transportu również muszą postarać się o odpowiednie skierowania lekarza POZ. Jeżeli pacjentem jest osoba niepełnosprawna lub dziecko, z transportu takiego może skorzystać także jej rodzic lub opiekun.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana