Najczęstsze awarie linii technologicznych
Stabilny proces produkcyjny jest podstawą niemal każdego prawidłowo prosperującego przedsiębiorstwa. Konieczne jest zatem dołożenie wszelkich starań, aby linie produkcyjne zachowały jak najlepsze parametry, dzięki czemu znacznie rzadziej ulegają różnego rodzaju awariom. Te jednak są często nieuniknione. Sprawdź, z jakimi problemami najczęściej muszą zmierzyć się przedsiębiorcy i czy istnieje możliwość ich wczesnego wykrycia.
Kontrola i serwis linii produkcyjnej – dlaczego są ważne?
Każde przedsiębiorstwo produkcyjne powinno zadbać o dokładne oraz regularne przeglądy poszczególnych urządzeń, jak i całych linii produkcyjnych w firmie. Prace te warto zlecać profesjonalnym firmom mającym nie tylko wymagane doświadczenie, ale przede wszystkim posiadającym odpowiednie uprawnienia.
– Regularne wykonywanie kontroli sprzętu oraz jego serwisowanie pozwala na wczesne wykrycie problemu, którego szybkie usunięcie może uchronić przed powstaniem kosztownej usterki. W zależności od linii technologicznej można wyróżnić kilka podstawowych elementów, na które trzeba w szczególności zwrócić uwagę i regularnie kontrolować ich stan – tłumaczy pracownik firmy Inter–Tech.
Najczęściej spotykane awarie linii produkcyjnych
Zależnie od rodzaju linii produkcyjnej można wyszczególnić kilka podstawowych elementów, które są najbardziej narażone na usterki. To właśnie te komponenty warto regularnie sprawdzać. Zalicza się do nich między innymi:
- silniki elektryczne,
- szczotki,
- taśmy,
- łożyska.
Linie produkcyjne opierają swoją pracę głównie na sprawnym działaniu silników elektrycznych. Poprzez regularne kontrolowanie poszczególnych jednostek napędowych można dużo wcześniej wykryć niewielkie problemy proste do wyeliminowania, unikając tym samym poważnych awarii. Kluczowymi objawami usterki silnika elektrycznego, mogą być: jego podwyższona temperatura podczas pracy, pojawienie się iskrzenia, wyciekający olej, nadmierne drgania, spadek wydajności, jak również zwiększenie poziomu głośności podczas pracy.
Przegrzewanie się silników w linii technologicznej nie zawsze oznacza jednak poważne awarie oraz kosztowne naprawy. Przede wszystkim należy rozpocząć od sprawdzenia ich stanu. Często to zbierająca się warstwa zanieczyszczeń, która zalega na jednostce, powoduje nadmierne jej nagrzewanie się. Po wstępnej kontroli oraz oczyszczeniu z brudu silnika należy sprawdzić, czy problem w dalszym ciągu się pojawia.
Istotnym dla linii produkcyjnych problemem są również awarie taśm, które mogą wstępnie objawiać się podwyższonym dźwiękiem pracy oraz występowaniem nadmiernych wibracji. W takim przypadku konieczne jest stopniowe sprawdzanie poszczególnych elementów. Brak kontroli oraz podjętych prac serwisowych w tym zakresie mogłoby skutkować znacznie szybszym zużywaniem się materiałów. To mogłoby ostatecznie doprowadzić do ich zerwania i całkowitego zatrzymania pracy.
Kontrolowanie stanu technicznego linii produkcyjnych jest niezwykle istotnym zadaniem. Prace to powinno zlecać się wyłącznie wyspecjalizowanym w tym zakresie firmom, posiadającym odpowiednie doświadczenie oraz uprawnienia. Tylko wtedy można być pewnym, że żaden szczegół nie zostanie przeoczony.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana