Co zrobić z używaną paletą której nie potrzebujemy?
Palety są niezbędne wszędzie tam, gdzie wykonuje się rozładunek i załadunek towarów. Są nieodzownym elementem wyposażenia hal magazynowych i centrów logistycznych. Palety są w pełni dostosowane do przewozu wózkiem widłowym, dlatego można pokusić się o stwierdzenie, że znacząco podnoszą efektywność prac magazynowych. Rosnąca popularność palet oznacza także coraz większą ilość zepsutych i niepotrzebnych platform. Co z nimi zrobić?
Skup palet
Najprostszym i najszybszym sposobem pozbycia się palet nadmiarowych lub uszkodzonych jest oddanie ich do skupu. W ten sposób nie tylko pozbędziemy się niepotrzebnych platform, ale także zarobimy – zwłaszcza jeśli mamy ich dużo. Warto jednak wiedzieć, że punkty skupu oferują różne ceny, co warto sprawdzić przed oddaniem palet. Dobrze jest się także upewnić, czy skup przyjmuje palety zniszczone.
Oddając palety na skup, można liczyć na ich odbiór w uzgodnionym terminie – tego typu usługi świadczy firma MCZ Palety, która przyjmuje palety przemysłowe i europalety w różnym stanie, również takie, które wymagają naprawy. Palety używane trafiają do innych firm, gdzie są ponownie wykorzystywane. Stanowią ciekawą alternatywę dla zakupu nowych platform, ponieważ nie tylko pozwalają ograniczyć ilość pozyskiwanych surowców naturalnych potrzebnych do produkcji, ale także przekładają się na realne oszczędności. Cena palet używanych jest dużo niższa niż nowych. Co więcej, zanim paleta ze skupu trafi do kolejnego klienta, jest regenerowana. Producent palet umożliwia także wymianę uszkodzonych lub niepotrzebnych palet na inne, na przykład o większych wymiarach.
Znaczenie dla ekologii
Ponowne wykorzystanie tych samych przedmiotów to upcykling. Palety trafiające do skupu docelowo dostają drugie życie, ponieważ są ponownie wykorzystywane w innym przedsiębiorstwie. Pozostaje to nie bez znaczenia dla ekologii – pamiętajmy, że palety powstają z drewna, a każdy surowiec naturalny powinien być rozsądnie wykorzystywany. W epoce kurczących się zasobów procesy recyklingu i upcyklingu zyskują coraz większe znaczenie.
Dobrej jakości palety drewniane mogą być wykorzystywane wielokrotnie bez wpływu na ich jakość i funkcjonalność. Przekłada się to na mniejsze zużycie drewna potrzebnego do produkcji nowych palet i realne oszczędności – wraz ze wzrostem cen drewna rośnie cena gotowych palet. Inwestowanie w używane palety to przejaw proekologicznego podejścia do prowadzenia biznesu. Nietrudno sobie wyobrazić skalę zapotrzebowania na różne surowce – również drewno – w przypadku braku recyklingu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana