Jak magazynować ramy i skrzydła okienne?
Aby okna zachowały swoją jakość, należy je właściwie magazynować. Źle przechowywane ramy i skrzydła okienne ulegają zniszczeniom, co prowadzi do nieszczelności konstrukcji i jej uszkodzeń. Zarówno okna z PCV, drewna, jak i metalu ulegają zniszczeniom podczas działania niekorzystnych czynników. Tworzywo sztuczne nie lubi wysokiej temperatury, drewno zaś i metal mogą ucierpieć pod wpływem wilgoci.
Przechowywanie okien z PCV
Ramy i skrzydła okienne przed montażem są odpowiednio zabezpieczane przed działaniem czynników zewnętrznych. Zwykle są zafoliowane, co nie zawsze działa na ich korzyść. O ile zawinięte w folie ramy i skrzydła okienne są właściwie magazynowane, o tyle problem jest mniejszy. Okna z PCV nie powinny być wystawione na działanie promieni słonecznych, ponieważ w takich warunkach temperatura wewnątrz folii jest znacznie wyższa niż na zewnątrz. W czasie upałów powinny być umieszczone na stojakach transportowych znajdujących się w zacienionych miejscach.
Okna wystawione na działanie promieni słonecznych nagrzewają się nawet do 70 stopni Celsjusza. Jest to tak zwany efekt szklarniowy, którego można uniknąć, usuwając folię z okien i zostawiając je w cieniu. Nagrzanej do wysokiej temperatury materiały rozszerzają się pod wpływem gorąca i często nie wracają do swoich pierwotnych rozmiarów. Tracą wtedy szczelność i są osłabione.
Jak przechowywać okna drewniane?
Jak doradzają pracownicy firmy GK Product, okna wykonane z drewna wymagają szczególnej uwagi. Ich niewłaściwe przechowywanie może prowadzić do nieodwracalnych zniszczeń. Aby zachowały swój estetyczny wygląd i jakość należy chronić je przed:
- wilgocią,
- wysoką temperaturą,
- niską temperaturą,
- szkodnikami.
Drewno jest materiałem specyficznym, dlatego wykonane z niego ramy i skrzydła okienne wymagają odpowiedniej pielęgnacji i magazynowania. Przechowywane i transportowane okna ze wszystkich rodzajów materiałów muszą być zabezpieczone tekturowymi narożnikami i folią. Nie we wszystkich warunkach może być ona jednak stosowana. Jak już wspomniano, folia bardziej szkodzi, niż pomaga podczas wysokiej temperatury. W takim przypadku lepiej jest ją zdejmować, a okna przechowywać w zacienionym i suchym miejscu. Ważny jest także sposób transportu poszczególnych elementów okien. Aby nie uległy uszkodzeniom, części takie jak klamki, okucia i osłonki powinny być przewożone osobno. Brak ich zabezpieczenia podczas transportu przechowywania może doprowadzić nie tylko do uszkodzenia ram i skrzydeł okiennych, ale także do wybicia lub zarysowania szyby.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana