Zastosowanie technologii RFID w logistyce
Logistyka jest złożonym i skomplikowany procesem, w skład którego wchodzi planowanie i realizacja całego przepływu towarów od momentu opuszczenia magazynu producenta do chwili dostarczenia go do klienta. Celem właściwie przeprowadzonej logistyki jest zadowolenie tego ostatniego. Aby cały ten proces przebiegał sprawnie, potrzebne są pewne nowoczesne technologie taki, jak RFID. Na czym polega jej zastosowanie?
Jakie elementy wchodzą w skład działań logistycznych?
Działania logistyczne polegają na takiej obsłudze klienta, że w każdej chwili możliwe jest zlokalizowanie danego towaru. Dostępne są też informacje na temat jego ilości oraz innych parametrów. Za pomocą działań logistycznych możliwe jest również prognozowanie popytu.
W skład działań logistycznych wchodzą ponadto transport, pakowanie, lokalizacja magazynów i składów towarów, oraz obsługa zwrotów. Logistyka jest bardzo ważnym elementem działania wielu branż. Dlatego też firmy takie jak Truck Vilant Systems, proponują zastosowanie skutecznej aplikacji RFID jako narzędzia na usprawnienie komunikacji i zsynchronizowanie wszystkich danych dotyczących konkretnego procesu logistycznego.
Czym jest technologia RFID?
Technologia RFID bazuje na współpracy kilku elementów. Są to: mobilny albo stacjonarny czytnik, tagi, anteny oraz okablowanie. Czytnik odczytuje informacje z tagów, czyli znaczników naniesionych na towary w ten sam sposób co kody kreskowe. Dane te są kodowane, a odpowiednie oprogramowanie umożliwia odczyt z kilku znaczników jednocześnie. Anteny służą do transmisji danych, a okablowanie łączy czytnik z anteną. Taka integracja zwiększa zasiec pola magnetycznego, dzięki czemu odczytywanie informacji nie wymaga fizycznego kontaktu z towarem.
Co daje zastosowanie technologii RFID w logistyce?
Zastosowania technologii RFID w logistyce są liczne. Jej główny cel to usprawnienie produkcji i transportu towarów, a także znacznie ułatwienia w działaniach inwentaryzacyjnych. Zastosowanie tej technologii daje możliwość szybkiego ustalenia, gdzie i w jakiej ilości znajduje się konkretny towar. Daje też dokładną informację o wyjściach towarów z magazynów i momentach wejść, co znacznie ułatwia kompletowanie zamówień i ustalanie lokalizacji produktów.
Technologia RFID gwarantuje bezpieczeństwo danych. Z jej pomocą można wyłączyć dostęp do informacji konkretnym grupom odbiorców. Dane są przechowywane w postaci zaszyfrowanej, a znacznik jest bardzo trudny do podrobienia. Technologii można używać również w skrajnych warunkach takich jak wysoka lub niska temperatura.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana