Standardy w przesyłkach paletowych
Z punktu widzenia branży TSL paleta jest opakowaniem – jednostką logistyczną o dowolnym składzie, która została utworzona na potrzeby magazynowania lub transportu i musi być rozpoznawalna oraz śledzona w całym łańcuchu dostaw. Podczas paletyzacji towarów konieczne jest przestrzeganie odgórnych zasad i standardów. Spróbujmy przyjrzeć im się nieco bliżej.
Przygotowanie towaru do transportu. Paletyzacja
Tworzenie jednostki logistycznej, a więc również przygotowanie palety do transportu, obejmuje kilka etapów, w tym zestawienie towarów i znakowanie palety. W Polsce od dawna obowiązuje normalizacja – tzw. europalety są ujednolicone pod względem kształtów i wymiarów, co ułatwia wykorzystanie standardowych urządzeń technicznych (najczęściej wózków widłowych) do manipulacji opakowaniami podczas prac przeładunkowych. Prawidłowo spaletyzowane towary mogą być układane w stosy, co pozwala na optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni magazynowej.
Zanim towar wyruszy z magazynu logistycznego w dalszą drogę, przygotowaną paletę trzeba odpowiednio oznaczyć. Każda jednostka otrzymuje Seryjny Numer Jednostki Wysyłkowej SSCC z kodem kreskowym. Palety oznaczane są również etykietą logistyczną GS1, która zawiera dane na temat odbiorcy, przewoźnika oraz dowolne informacje tekstowe, przydatne chociażby do zapewniania towarom odpowiednich warunków w transporcie.
Dobre praktyki w transporcie paletowym
Ładunki logistyczne paletowe przygotowuje się na paletach płaskich, skrzyniowych lub specjalnych. Podczas wyboru odpowiedniej palety należy kierować się specyfiką towaru, a także wymaganiami transportowymi danego środka transportu – w przypadku transportu drogowego trzeba barć pod uwagę m.in. wymiary dopuszczalne normy naciskowe oraz warunki, w jakich realizowany będzie załadunek i rozładunek towarów.
Przygotowanie ładunku paletowego na szczęście nie zawsze spoczywa na barkach nadawcy. Centrum logistyczne Vinderen Logistic dysponuje dwoma magazynami – w Gdyni i Kosakowie – gdzie na zlecenie klientów realizuje kompleksowe usługi z zakresu składowania i konfekcjonowania powierzonych towarów. Klienci mogą liczyć na pełna obsługę transportu, od rozformowania kontenerów w porcie lub w magazynie, przez sprawdzenie jakości towarów, przepakowanie i kompletację mniejszych przesyłek, ich prawidłowe oznaczenie i wreszcie dostarczenie do ostatecznych odbiorców. Korzystając z outsourcingu logistycznego, przedsiębiorcy mogą zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy, ale przede wszystkim zyskują pewność, że ich towary bezpiecznie i szybko trafią w ręce docelowych odbiorców.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana