Podział wózków widłowych ze względu na rodzaj napędu
Sprawne funkcjonowanie sklepów wielkopowierzchniowych, fabryk, magazynów czy centrów logistycznych nie byłoby możliwe bez użycia specjalistycznego sprzętu. Wśród licznych urządzeń, które usprawniają pracę, na szczególną uwagę zasługują wózki widłowe, ułatwiające magazynowanie i przenoszenie ładunków o dużej masie. Z naszego artykułu dowiesz się, jak się dzielą wózki widłowe ze względu na rodzaj napędu.
Wózek widłowy jest to pojazd mechaniczny, który służy do łatwego przewozu i przemieszczania towarów o dużej masie na niewielkie odległości. Znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie składuje się lub przenosi ciężkie ładunki - w fabrykach, hipermarketach, na placach budowy, w portach czy centrach logistycznych. Znacznie ułatwia on pracę i sprawia, że jest ona nie tylko bezpieczniejsza, ale i szybsza. Aby jednak jego działanie było w pełni efektywne, powinien być dobrany do konkretnych potrzeb. Należy zatem zwrócić uwagę na kilka czynników, wśród których istotne znaczenie ma rodzaj napędu.
Ze względu na rodzaj napędu wózki widłowe dzielą się na elektryczne, gazowe i spalinowe. Aby dokonać najlepszego wyboru, warto przemyśleć, jakie będzie przeznaczenie wózka.
Wózki elektryczne - jest to w ostatnich latach coraz popularniejsze rozwiązanie. Wózki tego typu nie emitują spalin, co jest bezpieczne nie tylko dla środowiska naturalnego, ale także dla użytkowników. Ich dodatkową zaletą jest również minimalny poziom hałasu, dzięki czemu zapewniają komfort pracy. Urządzenia mają prostą konstrukcję, charakteryzują się zatem bezawaryjnością, a także niskimi kosztami napraw i serwisu. Decydując się na wózek elektryczny trzeba mieć jednak świadomość, że po około 10 godzinach pracy wymaga on około 4 godzin ładowania. Wózki elektryczne będą najlepszym wyborem dla osób, które planują pracę wewnątrz pomieszczeń i zależy im na tym, aby była ona jak najbardziej komfortowa. Nie nadają się natomiast do pracy na zewnątrz, ponieważ wilgoć mogłaby uszkodzić podzespoły. Sprawdzą się również w firmach, którym zależy na tym, aby podkreślić swój proekologiczny charakter.
Wózki spalinowe - to urządzenia, które mogą być zasilane benzyną lub olejem napędowym. Ze względu na to, że do działania wymagają jedynie paliwa i nie trzeba tracić czasu na ładowanie, sprawdzają się w pracach na duże odległości. Są ponadto odporne na działanie czynników pogodowych, dlatego bez problemu mogą być używane na świeżym powietrzu. Ze względu na fakt, że podczas pracy wydzielają niebezpieczne dla zdrowia i życia spaliny, nie wolno używać ich we wnętrzach. Trzeba się także liczyć z dość wysokim kosztem eksploatacji, wynikającym z cen paliw. Wózki spalinowe to dobry wybór w przypadku prac na zewnątrz i na dużych odległościach.
Wózki gazowe - najpopularniejszym rodzajem wózków widłowych są urządzenia zasilane gazem. O to, czym się charakteryzują zapytaliśmy przedstawiciela firmy Inicjatywa Północno Zachodnia PW.
Do największych zalet wózków gazowych należy tańsza eksploatacja niż w przypadku wózków elektrycznych, a także szybkość tankowania, które w praktyce wymaga jedynie wymiany butli z gazem. Wózki tego typu mogą być używane we wnętrzach, jednak pod warunkiem, że mają one sprawną i wydajną wentylację. Sprawdzą się zatem z firmach, którym zależy na efektywnej pracy i jednocześnie niezbyt drogiej eksploatacji, twierdzi nasz rozmówca.
Podsumowując, wózki widłowe ze względu na rodzaj napędu dzielą się na elektryczne, gazowe i spalinowe. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, a wybór należy dostosować do konkretnych potrzeb. Do pracy w magazynie lub hali najlepszym wyborem będzie model elektryczny, a w przypadku, dobrej wentylacji także gazowy. Z kolei do prac w terenie zdecydowanie lepiej zdecydować się na wózek spalinowy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana