Na czym polega morski transport?
Zajmujesz się importem towaru? Do wyboru masz różne rodzaje transportu: kolejowy, samochodowy, lotniczy czy morski. Morski transport to wygodny sposób przewozu towarów. Co wchodzi w zakres usług frachtowania morskiego? W ten sposób statki towarowe przewożą duże ilości ładunku. Od lat 60. stosuje się w tym celu kontenery. Jakie rozróżnia się rodzaje transportu morskiego?
Zakres usług frachtowania morskiego
Nie tylko obejmuje spedycję morską, ale też pewną opiekę od magazynu do siedziby odbiorcy towaru. W ten sposób wiąże się z przewozem ładunków z innymi środkami na przykład kolejowym czy drogowym. W zakres usług wchodzi:
- realizacja kontraktów przewozowych – w tym umów czarterowania na czas lub czarteru bare-boat
- frachtowanie statków do ładunków – masowych, ponadnormatywnych czy drobnicy
- organizacja dostaw przesyłek z portu do odbiorcy
- organizacja załadunków, rozładunków i przeładunków
- magazynowanie towarów
- obsługa celna ładunków
Typy transportu morskiego
Wyróżnia się następujące rodzaje środków przewozu:
- FCL – fracht kontenerowy
- LCL – fracht drobnicowy
- ładunek masowy
- ładunek ponadgabarytowy
- Ro-Ro
- niebezpieczny ładunek – środki chemiczne czy substancje łatwopalne
Środki transportu morskiego
Transport kontenerów morskich umożliwia przewóz statkami. Do najpopularniejszych zaliczają się:
- kontenerowiec
- kontenery chłodnicze – służą do przewożenia żywności
- masowce – przewóz produktów bez opakowań
- drobnicowce – przewożą pojedyncze części (towary drobnicowe) znajdujące się w beczkach bądź skrzyniach
- tankowce – przewożą substancje chemiczne
- gazowce – przewożą substancje w lotnym stanie
Zalety i wady transportu morskiego
Do korzyści z transportu morskiego zalicza się ładowność w kontenery. Sprawdza się szczególnie przy produktach o dużych gabarytach. Jest także atrakcyjny cenowo – może być dużo tańszy od transportu samochodowego. Ma także szeroki zasięg, przez co sprawdzi się do przewozu produktów do USA, Chin czy krajów afrykańskich. W ten sposób można bezpiecznie przewozić produkty o różnych rodzajach. Natomiast do wad zalicza się czas usługi. Na przedłużenie czasu wpływa droga do przebycia oraz warunki pogodowe. Przez cały czas konieczne są dostosowanie infrastruktury oraz jej modernizacja. Wymagany jest także przeładunek dostarczanych produktów. Potrzebny jest w związku z tym nowoczesny system rozładunkowy oraz duża sieć dróg łączących się z miastami portowymi.
Jakie są największe porty w Europie?
Do największych portów kontenerowych w Europie zalicza się: Rotterdam w Holandii, Antwerpia w Belgii, Hamburg w Niemczech, Bremen w Niemczech, Piraeus w Grecji, Algeciras i Walencja w Hiszpanii oraz Felixstowe w Wielkiej Brytanii. Warto wiedzieć, że w Polsce istnieją 4 porty w: Szczecinie, Świnoujściu, Gdańsku i Gdyni. Do popularnych szlaków zalicza się:
- Kanał La Manche
- Kanał Panamski
- Kanał Sueski
- Cieśnina Malakka
- Bosfor
- Ormuz
- Cieśniny Duńskie
Procedura transportu morskiego
Proces rozpoczyna się od odbioru towaru od producenta. Następnie przewozi się produkty do magazynu. Wówczas produkt jest kontrolowany i pakowany, aby trafić do kontenera. Przechodzi przez odprawę celną w porcie. Potem jest transportowany. Dochodzi do odprawy celnej w docelowym porcie. Następnie przewozi się ładunek do magazynu i rozładowuje go. Wreszcie dostarcza się go do właściwego miejsca.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana