Laweta plandekowa – podstawowe informacje
Autolawety są tak powszechne, że chyba każdy zainteresowany motoryzacją wie, że służą do bezpiecznego przewozu samochodów unieruchomionych i uszkodzonych, a także do transportu pojazdów specjalistycznych oraz sportowych i zabytkowych. Jednym z rodzajów autolawet są samochodowe lawety plandekowe. Warto przyjrzeć się ich konstrukcji i dowiedzieć się, jakie mają zastosowanie.
Czym są lawety plandekowe?
Autolawety to specjalistyczne pojazdy zabudowane na bazie samochodów dostawczych, najczęściej takich jak Mercedes Sprinter, Fiat Ducato, Opel Movano oraz Iveco Daily. Wyposażone są w platformy transportowe, najazdy aluminiowe, specjalistyczne urządzenia do załadunku pojazdów oraz ich mocowania, a także w wiele innych urządzeń i elementów ułatwiających pracę kierowcy. Wykorzystywane są nie tylko w sytuacjach kryzysowych do przewozu pojazdów uszkodzonych na skutek kolizji i wypadów drogowych, ale także w transporcie pojazdów specjalnych, sportowych, zabytkowych lub niezarejestrowanych. Niektóre modele autotransporterów zabudowane są specjalistyczną konstrukcją szkieletową umożliwiającą założenie plandeki.
Jak budowane są autolawety plandekowe?
Produkcją autotransporterów zajmują się specjalistyczne firmy, dysponujące dużym doświadczeniem oraz nowoczesnym zapleczem technologicznym. Dobrym przykładem profesjonalnej firmy, która była pionierem w konstrukcji lawet samochodowych, jest producent autolawet i najazdów Kegger z Bolesławca. Oferuje kryte lawety plandekowe prawie we wszystkich wymiarach. Buduje zestawy standardowe, dostosowane do najczęściej występujących parametrów lawet, ale też rozwiązania o oryginalnym kształcie i nietypowej kubaturze. Zapewnia także możliwość pełnej personalizacji produkowanych zestawów, które wyposażyć można na życzenie klienta w dodatkowe drzwi boczne i włazy inspekcyjne oraz okienka.
Zastosowanie autolawet plandekowych
Autolawety plandekowe przeznaczone są do bezpiecznego transport różnego typu pojazdów i maszyn budowlanych. Plandeka wykonana jest z odpornego na uszkodzenie, elastycznego i wodoodpornego tworzywa, najczęściej z tkaniny poliestrowej pokrywanej dodatkowo warstwą poliuretanu lub w całości z polietylenu. Odpowiednio uformowana i zamocowana na autolawecie chroni i zabezpiecza transportowane pojazdy przed opadami atmosferycznymi, promieniowaniem słoneczny i gwałtownymi zmianami temperatury. Uniemożliwia także kradzież i dewastację, jak również pozwala na dyskretne przewożenie aut, których właściciele nie życzą sobie wystawiać ich na widok publiczny. Warto dodać, że producenci lawet oferują nanoszenie na powierzchnię plandek indywidualnych nadruków reklamowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana