Jaki jest zakres obowiązków spedytora morskiego?
Właściwa organizacja transportu morskiego wbrew pozorom nie jest wcale łatwa. W ramach całego przedsięwzięcia trzeba bowiem zrealizować szereg czynności, od których zależy zarówno ostateczny sukces przewozu, jak i jego bezpieczeństwo. Mając to wszystko na uwadze, firmy transportowe najczęściej decydują się na zatrudnienie profesjonalnego spedytora morskiego. Warto dowiedzieć się, czym zajmuje się przedstawiciel tego zawodu.
Zakres kompetencji spedytora morskiego
Zgodnie z obowiązującym prawem spedytor morski to pracownik, który jest odpowiedzialny za rzetelną i terminową realizację rozmaitych czynności spedycyjnych. Do jego najważniejszych zadań zalicza się planowanie tras przewozu osób lub określonych produktów przy użyciu odpowiednio dobranych statków pasażerskich albo towarowych. Co istotne, spedytorem w takim przedsiębiorstwie, jak PREMCO, może być zarówno osoba fizyczna, jak i prawna, pod warunkiem jednak, że wykazuje się ona rozległą, na bieżąco uzupełnianą wiedzą z zakresu polskiego i zagranicznego prawa transportowego.
Do zakresu obowiązków spedytora morskiego zalicza się całościową organizację przewozu ładunków oraz wybór odpowiedniego statku. Ponadto przejmuje on na siebie również odpowiedzialność za odbiór i dostarczanie przesyłek, a także opracowywanie i gromadzenie szczegółowych dokumentów transportowych oraz właściwe zabezpieczenie towarów przed uszkodzeniem w trakcie przewozu. Spedytor w razie potrzeby załatwia też wszystkie formalności związane z odprawą celną oraz objęciem stosownym ubezpieczeniem ładunków. W zakres jego kompetencji wchodzi także zawieranie umów przewozowych. Spedytor morski swoje usługi może świadczyć zarówno na terenie kraju, jak i poza jego granicami.
Spedytor morski – pożądane cechy charakteru
Osoby, które chcą ubiegać się o stanowisko spedytora, powinny mieć świadomość, że jest to wymagająca profesja, która wymaga dysponowania określonymi kompetencjami i umiejętnościami. Pracodawcy, którym zależy na tym, aby wysyłka morska towarów przebiegała terminowo i bez poważniejszych zakłóceń, zwykle poszukują wysoko wykwalifikowanych, relatywnie młodych osób z bogatym doświadczeniem zawodowym. Mile widziane jest też wykształcenie w zakresie logistyki i transportu oraz innych pokrewnych dziedzin.
Spedytorzy w swoim działaniu powinni wykazywać się skrupulatnością oraz umiejętnością działania pod presją czasu. Ponadto w tym zawodzie liczy się również zdolność szybkiego rozwiązywania problemów oraz odporność na stres. Niezwykle istotna jest też znajomość języka angielskiego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana