Jaki gaz jest stosowany do napędzania wózków widłowych?
Wózki widłowe są podstawowym i uniwersalnym rodzajem urządzeń transportu bliskiego stosowanym w firmach zajmujących się transportem, spedycją oraz magazynowaniem, a także w przedsiębiorstwach handlowych i produkcyjnych. Ponieważ intensywnie eksploatowane pokonują duże dystanse, dla kosztów ich użytkowania znaczenie ma ilość i rodzaj zużywanej energii. W zależności od potrzeb można zdecydować się na wózki z różnymi typami silników.
Jaki napęd może być wykorzystany w wózku widłowym?
Choć zasada działania i konstrukcja wszystkich wózków widłowych jest do siebie zbliżona, to ze względu na specyficzne wymogi spowodowane warunkami, w jakich są użytkowane, stosuje się w nich różne rodzaje napędu. W przypadku urządzeń służących do prac wykonywanych na zewnątrz może być to silnik wysokoprężny, który oferuje dużą wydajność, niską awaryjność, przy jednoczesnym wysokim momencie obrotowym i łatwości pokonywania różnych typów nawierzchni. W sytuacji, gdy wózek ma być używany wewnątrz pomieszczeń, dobrym wyborem może się okazać silnik elektryczny, który nie tylko nie emituje zanieczyszczeń, ale także pracuje cicho. Rozwiązaniem sprawdzającym się zarówno poza budynkami, jak i w dobrze wentylowanych halach jest korzystanie z gazu do wózków widłowych. Użycie LPG przynosi spore oszczędności, a przy tym nie jest kłopotliwe za sprawą korzystania z wygodnych w obsłudze butli.
Czym jest LPG?
LPG (Liquefied Petroleum Gas) to mieszanka węglowodorów, które zostały poddane procesowi skraplania i są przechowywane w postaci ciekłej. Pozyskuje się je podczas procesów przetwarzania wydobywanego gazu ziemnego i ropy naftowej. Stanowią połączenie propanu, butanu i izobutanu o proporcjach uzależnionych od pory roku. W skład LPG wchodzą także dodatki takie jak etylen, etan, jak również kilka odmian butenów, w tym buten-1, trans-buten-2 i cis-buten-2 oraz izobuten. Gaz płynny wyróżnia się wysoką motorową, liczbą oktanową (MON), przekraczającą poziom 89, dzięki czemu może być efektywnie spalany w jednostkach napędowych pracujących pod znacznymi obciążeniami i na wyższych obrotach. Autogaz jest idealnym zamiennikiem tradycyjnej benzyny bezołowiowej i może być używany w silnikach, które są nim zasilane po zamontowaniu systemu jego dozowania. Największymi zaletami LPG jest jego przystępna cena, która z naddatkiem rekompensuje nieco większe zużycie tego paliwa, przekładając się na koszty eksploatacji napędzanych nim urządzeń i pojazdów. Warto też pamiętać, że gaz płynny spala się przy niewielkiej emisji zanieczyszczeń, obejmujących głównie dwutlenek siarki. Firma Gazela z Wilkszyna oferuje LPG w korzystnych cenach, a także prowadzi sprzedaż gazów technicznych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana