Jak wygląda stan dróg w Polsce?
W Polsce znajduje się około 19 dróg ekspresowych i 6 autostrad. Ponieważ pojazdy samochodowe to najpopularniejszy środek transportu, powstają wciąż nowe drogi. Sprawdź, jakie mają długości i z czego się właściwie składają. Jakie trasy obejmują? Jesteś kierowcą samochodu lub ciężarówki? Przeczytaj więcej o autostradach i drogach ekspresowych w Polsce.
Definicja autostrad i dróg ekspresowych w Polsce
Istnieją dwie ustawy regulujące pojęcia „autostrada” i „droga ekspresowa”. Według ustawy z dnia 21 marca 1985 roku o drogach publicznych określa się autostradę jako drogę publiczną o ograniczonej dostępności, której zadaniem jest ruch pojazdów samochodowych. Powinna mieć dwie rozdzielone i jednokierunkowe jezdnie. Powinny się na niej znaleźć wielopoziomowe skrzyżowania. Musi być wyposażona w urządzenia obsługi podróżnych, przesyłek czy pojazdów i przeznaczonych tylko dla użytkowników autostrady.
Z kolei droga ekspresowa jest drogą publiczną, która ma ograniczoną dostępność. Jest przeznaczona tylko do ruchu na drogach pojazdów samochodowych. Składa się z jednej lub dwóch jezdni. Posiada także wielopoziomowe skrzyżowania z przecinającymi drogami transportu lądowego czy wodnego. Wówczas dopuszczane się jednopoziomowe skrzyżowania z drogami publicznymi. Natomiast według ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku i Prawie o ruchu drogowym autostrada to dwujezdniowa droga, którą oznaczają znaki drogowe. Niedopuszczalny jest za to ruch poprzeczny, który jest przeznaczony do ruchu samochodów z wyjątkiem czterokołowca. Na jednej jezdni mogą się rozpędzić na 40 kilometrów na godzinę. Droga ekspresowa za to jest dwu- lub jednojezdniowa. Musi być oznaczona znakami drogowymi. Skrzyżowania są rzadkie. Przeznaczona jest do ruchu pojazdów samochodowych bez czterokołowca.
Autostrady w Polsce
O autostradach i drogach w budowie można się dowiedzieć z informacji o stanie dróg. Do najdłuższej zalicza się A4, która ciągnie się od Jędrzychowic do Korczowej i obejmuje województwa: dolnośląskie, śląskie, opolskie, małopolskie i podkarpackie. Obecnie jej długość wynosi 669 kilometrów. W planach jest 672 kilometry. Równie znana jest A2, która oznacza odcinek Świecko-Kukuryki. Ciągnie się przez województwa: lubuskie, wielkopolskie, mazowieckie, łódzkie oraz lubelskie. Aktualnie jej długość wynosi około 471 kilometrów. W planach jest 622 kilometry. Ostatnią wartą omówienia autostradą jest A1. Oznacza trasę od Rusocina do Gorzyckich. Obejmuje województwa: pomorskie, mazowieckie, łódzkie, śląskie, kujawsko-pomorskie. Jej długość wynosi 439 kilometrów. W planach jest przedłużenie jej do 84 kilometrów.
Najpopularniejsze drogi ekspresowe w Polsce
Drogi ekspresowe w Polsce wciąż są rozwijane. Do jednych z najpopularniejszych dróg zalicza się trasa ciągnąca się od Gdyni do Rabki-Zdroju. Jej długość wynosi około 434,53 kilometrów, a planowana jest na 705 kilometrów. Z kolei droga ekspresowa S8 przebiega od Kłodzka do Choroszcza. Jej długość wynosi 534 kilometry, a będzie sięgać 615 kilometrów. Natomiast droga S19 przebiega od Kuźnicy Białostockiej-Bruzgi i kończy się na Barwinku. Jej obecna długość wynosi około 48 kilometrów, a planowana jest na 608 kilometrów. Ostatnią planowaną do rozbudowy drogą jest zaczynająca się w Kołobrzegu, a kończąca się na Piekarach Śląskich. Jej długość wynosi 87 kilometrów, a docelowo będzie wynosić 550 kilometrów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana