Jak bezpiecznie wymienić butlę z gazem w wózku widłowym?
Gaz płynny to popularne paliwo mające wiele różnych zastosowań. Jednym z nich jest wykorzystywanie go do napędzania wszelkiego rodzaju pojazdów. Poza samochodami z zamontowaną instalacją LPG dość powszechnie używa się go w wózkach widłowych. By ograniczyć koszty eksploatacji oraz ułatwić uzupełnianie zapasu gazu, w takich przypadkach stosuje się wygodne, a także poręczne butle, które można szybko i łatwo wymieniać.
Dlaczego korzystanie z LPG w wózkach widłowych to dobre rozwiązanie?
Gaz LPG to mieszanka propanu i butanu odznaczających się wysoką kalorycznością, przekładającą się na ilość uwalnianej podczas spalania energii. Gaz do wózków widłowych jest dostarczany w butlach mieszczących 11 kg paliwa. Mają one specjalnie dopasowaną charakterystykę. Ponieważ montuje się je w pozycji „leżącej”, stosuje się w nich syfon umożliwiający wykorzystywanie paliwa zbierającego się przy wewnętrznej ściance butli. Stosowanie gazu płynnego w wózkach widłowych to sposób na ograniczenie kosztów eksploatacji przez wykorzystanie tańszego, a równie efektywnego paliwa. Gaz LPG w wózkach widłowych będzie się sprawdzał także z uwagi na skład powstających spalin, gdyż dzięki temu, iż nie zawierają one tak wiele szkodliwych substancji co gazy emitowane przy używaniu benzyny czy oleju napędowego, pojazdy mogą być bezpiecznie eksploatowane w dobrze wentylowanych pomieszczeniach.
Jak wygląda procedura wymiany butli w wózku widłowym?
Wymiana butli z LPG w wózku widłowym pozwala na uzupełnienie zapasu paliwa i umożliwia dalsze korzystanie z urządzenia. Przed przystąpieniem do czynności związanych z wymianą butli wózek powinien być ustawiony na stabilnym i płaskim podłożu oraz unieruchomiony. Najlepiej, gdy cała procedura odbywa się w miejscu dobrze wentylowanym. Pierwszym etapem będzie zakręcenie zaworu butli oraz wyłączenie silnika pojazdu. Następnie przy wykorzystaniu klucza antystatycznego należy odkręcić przewód łączący butlę z instalacją pojazdu. Aby móc swobodnie wyjąć butlę z uchwytu, konieczne będzie zwolnienie jej mocowań. Po wyjęciu butli na jej miejscu umieszcza się nową. Po sprawdzeniu gwintu przyłączeniowego, legalizacji oraz zdjęciu plomby umieszcza się ją w stelażu, a następnie podłącza do przewodu gazowego, dokręcając go odpowiednim kluczem. Ostatnimi krokami będzie odkręcenie zaworu i sprawdzenie szczelności podłączenia. Dostawca gazu Bar-Gaz oferuje gaz LPG w 11 kg butlach do wózków widłowych, a także sprzedaje gaz do zbiorników.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana