Do czego służy i ile kosztuje podnośnik koszowy?
Podnośniki koszowe służą głównie do pracy na wysokości. Czym się różnią od maszyn nożycowych? Jakie są między nimi podobieństwa? Zastanawiasz się, do czego się stosuje urządzenia koszowe? Niezbędne informacje znajdziesz w naszym artykule. Dowiedz się wszystkiego o wysięgnikach koszowych. Czy opłaca się je kupić, czy lepsze jest ich wynajęcie? Co wpływa na wysokość kosztów? Sprawdzamy!
Typy podnośników koszowych
Podnośniki koszowe cieszą się niegasnącą popularnością w wielu branżach. Zapewniają komfort i bezpieczeństwo robót na wysokościach. Wyróżnia się następujące rodzaje podnośników w Bydgoszczy lub innym mieście:
- przegubowe – cechują się dużym zasięgiem prac. Umożliwiają wykonywanie manewrów w szerokim zakresie. Sprawdzają się w miejscach trudnodostępnych. Warto wiedzieć, że podnośnik przegubowy nie musi być ustawiony bezpośrednio pod miejscem robót
- teleskopowe – mogą być kilkuczłonowe. Wówczas jeden człon wsuwa się w drugi. Inaczej niż przegubowe, wymagają ustawienia bezpośrednio pod miejscem robót
Zastosowanie podnośnika koszowego
Podnośniki koszowe w Lubinie lub innej miejscowości używa się do robót budowlanych, montażowych czy remontowych. Sprawdzą się równie dobrze jak rusztowania czy drabiny. Przydają się szczególnie strażakom. Ułatwiają ponadto malowanie ścian budynku lub montaż instalacji elektrycznych czy wentylacyjnych. Umożliwiają poza tym instalację oświetlenia, czyszczenie okien czy prowadzenie prac dekarskich i blacharskich. Sprawdzą się w trudnych warunkach czy na nierównej powierzchni.
Warto wiedzieć, że mogą być używane na zewnątrz, jak i wewnątrz budowli. W branży budowlanej eksploatowane są do montowania na wysokościach dużych części konstrukcyjnych. Wówczas stosuje się go z dźwigiem. Sprawdzą się również przy pielęgnacji zieleni. Pozwolą przyciąć drzewa lub wysokie krzewy. Podnośnik koszowy w Warszawie lub innej miejscowości umożliwia wycinkę drzew. W branży reklamowej natomiast sprawdza się do instalacji na przykład billboardów. Może być poza tym stosowany do czyszczenia czy konserwacji domów. Ułatwi mycie okien czy czyszczenie elewacji i dachów. Dodatkowo może być stosowany do prac zimowych, takich jak usuwanie śniegu czy sopli z rynien.
Podnośniki koszowe a nożycowe
Do podobieństw między maszynami zalicza się napęd elektryczny i spalinowy, również na 4 koła. Koła są natomiast terenowe lub niebrudzące. Oba urządzenia mają panel sterowania z kosza i dolnego panelu. Ważna jest w obu urządzeniach ochrona osobista. Nie można wobec tego zapomnieć o:
- szelkach bezpieczeństwa
- kasku
- kamizelce
- okularach
Z kolei różnią się budową. Nożycowe podnośniki składają się z platformy i nożycowej konstrukcji, natomiast przegubowe obejmują ramię, które można łamać. Poza tym różnią się maksymalnym udźwigiem, wysokością roboczą czy masą. Wysięgniki koszowe inaczej niż nożycowe mogą operować w różnych płaszczyznach.
Czynniki wpływające na koszt wynajmu
Zamiast kupować, możesz się zdecydować na wynajem podnośnika koszowego. Na koszt wynajmu wpływają:
- czas – okres krótko- i długoterminowego. Niektóre firmy oferują indywidualną i darmową wycenę
- transport – najlepiej wybrać firmę w okolicy
- typ i parametry podnośnika – im jest większe i bardziej zaawansowane, tym wynajem jest droższe
Warto zatem pomyśleć o wynajęciu sprzętu, zamiast jego kupowaniu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana