Charakterystyka i zastosowanie transportu niskopodwoziowego
Transport niskopodwoziowy, zwany czasem niskopodłogowym, dotyczy przewozu ładunków o niestandardowych rozmiarach. Są to najczęściej przedmioty o dużych gabarytach i ciężarze. Przeważnie są to maszyny rolnicze i budowlane, jednak często też w ten sposób transportuje się duże przedmioty takie jak na przykład elementy elektrowni wiatrakowych. Na czym polega planowanie i jak przebiega transport niskopodwoziowy?
W jaki sposób przebiega transportowanie na przyczepie niskopodwoziowej?
Transport niskopodwoziowy wymaga dokładnego zaplanowania całego procesu relokacji ciężkich i dużych ładunków. Przy jego projektowaniu konieczne jest wzięcie pod uwagę wielu czynników związanych z bezpiecznym przewozem. Podczas wyznaczania trasy trzeba tak zorganizować całe przedsięwzięcie, aby przyczepa niskopodwoziowa była w stanie przejechać jak najkrótszą drogą do punktu docelowego. Prawdziwym wyzwaniem bywają wtedy ostre zakręty, ronda, wiadukty i zbyt wąskie drogi. Logistycy z firm takich jak eM-Tech, które między innymi zajmują się transportem niskopodłogowym, planując tego typu przemieszczanie dużych elementów, zazwyczaj dokładnie analizują wszelkie informacje dotyczące samego ładunku. Najważniejsze z nich dotyczą wymiarów i wagi. Wtedy wybierany jest optymalny sposób umocowania na platformie. Następnie analizuje się trasę planowanego przejazdu tak dużego pojazdu wraz z ładunkiem. Jeżeli jakiś fragment drogi nie spełnia wymagań, to zastępuje się go odpowiednimi objazdami. Bardzo istotna jest również znajomość natężenia ruchu na trasie w zależności od pory dnia lub dni tygodnia. Biorąc takie parametry pod uwagę, planuje się cały proces logistyczny.
W jakich przypadkach stosuje się transport niskopodwoziowy?
Transport niskopodwoziowy ma zastosowanie w przypadkach, gdy ładunku ze względu na jego parametry nie można przewieźć typowymi pojazdami. Stosowany jest przede wszystkim do przemieszczania wielkich maszyn budowlanych. Z tego typu transportu korzystają również producenci samochodów, maszyn rolniczych i dużych urządzeń stosowanych w przemyśle. Transport niskopodłogowy znajduje też zastosowanie przy takich przedsięwzięciach jak przewóz lokomotyw, wagonów czy pojazdów używanych w armii. Bywa też pomocny, gdy trzeba przemieścić duży element przemysłowy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana